Wednesday, October 5, 2016

{bacalhau no forno à portuguesa jeb menca cepeškrāsnī portugāļu gaumē}


Viens no maniem mīļākajiem Portugāles ēdieniem - sālītā, kaltētā menca bacalhau cepta cepeškrāsnī ar kartupelīšiem, tomātiem, sīpoliem, papriku utt. Autentiska Portugāles garša, noteikti izmēģiniet, ja ir tāda iespēja!
Bacalhau vietā var izmantot jebkuru balto zivi, taču garša noteikti nebūs tāda, kādai tai šajā ēdienā ir jābūt. Sālītā, izkaltētā un pēc tam vairākos ūdeņos izmērcētā menca nav salīdzināma ne ar vienu citu zivi...

{sastāvdaļas 4 ēdājiem}

4 gabali bacalhau
1kg kartupeļi
1 sarkanā paprika
3-4 tomāti
2 sīpoli
3-5 ķiploka daiviņas
sauja olīvas (ieteicams ar kauliņu!)
2 lauru lapas
150ml baltvīna
150ml olīveļļas
sāls
pipari
saldās paprikas pulveris

Sākam gatavoties jau iepriekšējās dienas rītā. Noskalojam bacalhau, liekam bļodā ar aukstu ūdeni un bļodu ledusskapī. Ūdeni nomainām tās dienas vakarā un tad vēl reizi no rīta. Ja mencas gabali ir ļoti biezi, tad varētu nepietikt ar divām ūdens maiņām, vajadzētu ierēķināt laiku vēl vienai ūdens maiņai, respektīvi likt mērcēties jau "aizvakar" vakarā.

Ieslēdzam cepeškrāsni uz 180°C

Kartupeļus nomizojam, sagriežam aptuveni 1cm lielos gabaliņos. Sīpolus, tomātus un papriku sagriežam ripiņās, ķiplokus šķēlītēs.

Liekam visu kārtās cepeštraukā ar paaugstām malām. No sākuma sīpolus, ķiplokus, tomātus, papriku. Pievienojam lauru lapas. Tad kartupeļus un bacalhau. Pieberam olīvas. Apkaisām ar sāli, pipariem un paprikas pulveri. Sāli cenšamies bērt tikai uz kartupeļiem, ne uz zivs. Uzlejam baltvīnu, beigās pārslakām ar olīveļļu.

Savos milzīgās ieturēšanās laikos es šo ēdienu gatavoju, izvairoties no olīveļļas. Bet, lūdzu jūs no sirds, nedariet to! Labāk apēst uz pusi mazāku porciju, taču gardum gardu, nevis atmest tik ļoti nepieciešamo ingredientu, kas kalpo ne tikai kā taukviela, bet arī nopietna garšviela!

Kad viss ir sagatavots, liekam trauku cepeškrāsnī. Šis process parasti aizņem diezgan ilgu laiku - apmērm 2-2.5h, jo kartupeļiem jāgatavojas skābenā vidē, kas visu šo padarīšanu riktīgi paildzina. Ik pa brīdim vajadzētu mazliet aplaistīt zivtiņu ar to pašu mērcīti, kas rodas no tomātiem u.c. labajām lietām.

Ja nu pošaties šo gardo ēdienu gatavot ar kādu citu zivi, nevis bacalhau, iesaku to pievienot tikai pēdējās pusstundas laikā. Ja tā būs, piemēram, svaigas mencas fileja, tā noteikti nedrīkst cepināties tik ilgi! Mēs taču vēlamies rezultātā dabūt maigu un mutē kūstošu zivs gaļu, nevis gumijotu pazoli...

Lai gards, ka nenoēsties!


No comments:

Post a Comment